Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Zawody przyszłości, czyli jaką pracę wybrać

Finanse Data publikacji - 24 maja 2022 Autor - Redakcja top-newsy.pl
zawody przyszłości

Kilkuletnie dzieci na pytanie „kim będziesz w przyszłości” najczęściej odpowiadają: strażakiem, nauczycielką, kierowcą. Nie ma w tym nic dziwnego – te zawody są dla dziecka najbardziej wyraziste, ponieważ stykają się z nimi na co dzień. Starsze dzieci i nastolatki deklarują zajmowanie się w przyszłości branżą komputerową czy internetową; chcą zostać „sławnymi vlogerami”, programistami czy testerami gier komputerowych – to również jest normalne, gdyż komputeryzacja, a co za tym idzie sieć internetowa dostępna jest na większości urządzeń codziennego użytku, czyli komputerach, smartfonach czy smart watchach.

Jednak to najczęściej tylko fantazje i marzenia dorastających dzieci, tak naprawdę, wybór zawodu w młodym wieku jest konsultowany z rodzicami, nauczycielami czy doradcami zawodowymi, którzy na podstawie zainteresowań oraz pasji młodego człowieka starają się skierować go w stronę zawodu, dającego szansę jak największego rozwoju na przyszłość.

Zobacz także: Jak uzyskać kredyt w banku?

Jaką pracę wybrać?

Kończąc szkolę średnią ogólnokształcącą, młody człowiek najczęściej podejmuje studia, zgodne z jego zainteresowaniami. Z kolei uczniowie, którzy wcześniej wybrali szkołę profilowaną, a więc kształcącą młodzież w konkretnym zawodzie, zwykle podejmują pracę mając ukierunkowaną wiedzę teoretyczną. Oczywiście to nie reguła, gdyż wielu absolwentów decyduje się na dalszą naukę w szkołach średnich, a później podnosi swoje kwalifikacje, kontynuując naukę w akademiach czy na uniwersytetach.

Wybór pracy po nauce konkretnego zawodu wydaje się oczywisty, jednak nie zawsze jest to możliwe. Rynek pracy może być przesycony ofertami, które wymagają innych kwalifikacji niż posiada starający się o pracę przyszły pracownik. Zdarza się, że do Urzędu Pracy zgłasza się większa liczba osób z wyższym wykształceniem ogólnym niż osoby wykwalifikowane ze specjalizacją w danym zawodzie, co powoduje, że występuje deficyt związany z pracownikami fizycznymi lub nawet technicznymi.
Dlatego też, decydując się na szkołę średnią zawodową lub ukierunkowane studia, warto wcześniej sprawdzić, jakie zawody będą na topie.

Zawody przyszłości

Z pewnością najbardziej poszukiwanymi pracownikami będą osoby z zawodem związanym z rozwojem technologicznym, komputeryzacją oraz automatyzacją. Specjaliści w tych dziedzinach będą mieli możliwość dalszego rozwoju intelektualnego i praktycznego.
Kolejny zawód przyszłości to genetycy oraz specjaliści z różnych dziedzin medycyny, a z pewnością naukowcy, zajmujący się tworzeniem organów z komórek macierzystych.

Przyszłościowy zawód

Jak widać, powyższe zawody to dość wąska specjalizacja, natomiast pracownikami niezmiennie poszukiwanymi są:
– opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych,
– fizjoterapeuci,
– nauczyciele,
– analitycy biznesowi,
– elektromonterzy,
– inżynierowie i technicy odnawialnych źródeł energii,
– pracownicy fizyczni,
– operatorzy maszyn,
– specjaliści IT

i tym podobne specjalizacje.

Należy jednak pamiętać, że wybór zawodu powinien być zgodny z zainteresowaniami i predyspozycjami przyszłego pracownika, ponieważ wiąże się to również z odpowiedzialnością oraz dojrzałością emocjonalną.

restrukturyzacja

Redakcja top-newsy.pl

"Top-Newsy" to dynamiczna redakcja internetowa, która specjalizuje się w obszarach IT, biznesu, marketingu i finansów. Jej działalność koncentruje się na dostarczaniu czytelnikom najnowszych informacji, analiz rynkowych, praktycznych porad oraz ciekawostek związanych z szybko zmieniającym się światem technologii, przedsiębiorczości i finansów. Zespół redakcyjny "Top-Newsy" składa się z doświadczonych profesjonalistów z różnych branż, którzy śledzą najnowsze trendy i wydarzenia, aby dostarczać czytelnikom wartościowe treści i inspiracje. Ich celem jest nie tylko informowanie o najważniejszych wydarzeniach związanych z IT, biznesem, marketingiem i finansami, ale także wspieranie przedsiębiorców i specjalistów w podejmowaniu mądrych decyzji i osiąganiu sukcesów w dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?