Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak uzyskać kredyt w banku?

Finanse Data publikacji - 24 maja 2022 Autor - Redakcja top-newsy.pl
kredyty bankowe


Czasami zdarza się, że potrzebna jest dodatkowa gotówka, której niestety nie mamy na koncie. W takiej sytuacji można ratować się kredytem bankowym. Każdy bank w swojej ofercie ma różne rodzaje kredytów oraz różne zasady ich przyznawania. Warto je porównać, by wybrać najbardziej korzystną opcję.

Zobacz także: Kredyty bankowe – z jakich usług banku najczęściej korzystają klienci?

Co trzeba wiedzieć o kredytach?

Kredyt bankowy to zobowiązanie finansowe, które przez określony czas będzie obciążało budżet domowy. Z tego względu jest to bardzo ważna decyzja, tym bardziej, że przy obecnej inflacji oprocentowanie kredytów stale rośnie. Z punktu widzenia kredytobiorcy najważniejszą kwestią jest koszt kredytu, bo to on ma wpływ na wysokość spłacanych później rat.

Banki kuszą klientów różnymi promocjami, np. prowizja 0 zł, niskie oprocentowanie. Nikt nie powinien mieć złudzeń, że bank nie zarabia na udzielaniu kredytów i brak prowizji zrekompensuje sobie wyższą marżą, opłatą za rozpatrzenie wniosku lub dodatkowym ubezpieczeniem. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem pozwalającym porównać oferty kredytowe jest RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), o której muszą informować wszystkie banki i parabanki. Im jest ona niższa, tym kredyt jest tańszy.

Jak wziąć kredyt w banku?

W zasadzie jest to proste i nie wymaga wielu formalności, wyjątek stanowią kredyty hipoteczne, które wymagają dostarczenia dodatkowych dokumentów. Kredyt można uzyskać tradycyjnie w oddziale banku lub online za pośrednictwem internetu.

Niezależnie od formy bank sprawdzi:

– zdolność kredytową,
– historię kredytową.

Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie uzyskiwanych dochodów oraz wydatków gospodarstwa domowego. Zaliczane są do nich opłaty za czynsz, media, raty innych kredytów oraz zmienne koszty utrzymania (wyżywienie, odzież, rozrywka). Wysokość tych ostatnich ustalana jest indywidualnie przez każdy bank i zależy od aktualnej polityki banku. Dla klientów oznacza to, że odmowa przyznania kredytu w jednym banku nie przekreśla możliwości uzyskania kredytu w innym.

Przed udzieleniem kredytu bank sprawdza wiarygodność klienta zasięgając informacji w BIK i BIG. Dobra historia kredytowa pozwala uzyskać korzystniejsze warunki kredytu, w przypadku braku historii bank może wymagać dodatkowych dokumentów.

Kto może starać się o kredyty bankowe?

Zgodnie z prawem kredyt w banku może uzyskać każda osoba, która ukończyła 18 lat i posiada zdolność do czynności prawnych oraz zdolność kredytową. Górną granicą wieku dla kredytobiorcy najczęściej jest ukończenie 75 lat.

Kredyt gotówkowy mogą uzyskać zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę, jak i na umowę zlecenie. W tym ostatnim przypadku czas spłaty kredytu nie może być dłuższy niż czas zakończenia umowy.

Pożyczkę gotówkową można uzyskać nie tylko w banku, na rynku działa wiele firm parabankowych. Prowadzą one znacznie łagodniejszą politykę kredytową niż banki, ale koszt uzyskania pożyczki jest wyższy niż w bankach. To oferta skierowana przede wszystkim dla osób zadłużonych bez zdolności kredytowej lub osób, które potrzebują szybko pożyczyć pieniądze na krótki czasu.

https://top-newsy.pl/dlaczego-banki-wymagaja-zabezpieczenia-kredytu/

etf-ami

Redakcja top-newsy.pl

"Top-Newsy" to dynamiczna redakcja internetowa, która specjalizuje się w obszarach IT, biznesu, marketingu i finansów. Jej działalność koncentruje się na dostarczaniu czytelnikom najnowszych informacji, analiz rynkowych, praktycznych porad oraz ciekawostek związanych z szybko zmieniającym się światem technologii, przedsiębiorczości i finansów. Zespół redakcyjny "Top-Newsy" składa się z doświadczonych profesjonalistów z różnych branż, którzy śledzą najnowsze trendy i wydarzenia, aby dostarczać czytelnikom wartościowe treści i inspiracje. Ich celem jest nie tylko informowanie o najważniejszych wydarzeniach związanych z IT, biznesem, marketingiem i finansami, ale także wspieranie przedsiębiorców i specjalistów w podejmowaniu mądrych decyzji i osiąganiu sukcesów w dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?