Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Chcesz inwestować w akcje online? Sprawdź, czego unikać

Finanse Data publikacji - 7 kwietnia 2023 Autor - Redakcja top-newsy.pl
akcje online

Trudno znaleźć inwestora, który w swoim portfelu inwestycyjnym nie ma akcji. Głównym powodem jest łatwy dostęp do rynku giełdowego. Jednak inwestując w ten instrument, można popełnić błędy. Jakie problemy powtarzają się najczęściej?

Brak zrozumienia modelu działania spółki

Każda spółka ma swój model biznesowy, który jest prezentowany w dokumentacji stworzonej dla potencjalnych inwestorów. Niestety, zwłaszcza początkujący inwestorzy często ignorują te informacje. W rezultacie kupują oni akcje spółki poleconej np. przez znajomego, ale o samym przedsiębiorstwie, w tym jego modelu biznesowym, nie wiedzą wiele. To poważny błąd. Dlaczego? Może się okazać, że zakup takich akcji wiąże się z dużym ryzykiem.

Chcesz kupić akcje spółki, ale nie masz zbyt dużo czasu na analizy? Nie zawsze akcje online wybranych spółek to najlepsze rozwiązanie – czasem warto zdecydować się na fundusz ETF podążający za wybranym indeksem giełdowym.

Brak dywersyfikacji

To kolejny błąd, który najczęściej zdarza się początkującym inwestorom. Na czym on polega? Na wykorzystaniu całej puli środków przeznaczonych na inwestycję na zakup akcji tylko jednej spółki. Niestety, to prosta droga to tego, aby stracić zainwestowane pieniądze. Najprostszym sposobem, aby uniknąć tego scenariusza, jest dywersyfikacja – zakup akcji online wielu różnych spółek. Najlepiej jest, gdy przedsiębiorstwa te działają w różnych sektorach gospodarki.

Projektując swój portfel inwestycyjny, zwróć uwagę na to, aby umieścić w nim:

  • akcje spółek komunalnych – są one najmniej podatne na czynniki zewnętrzne,
  • akcje spółek oferujących produkty, na które popyt występuje bez względu na sytuację rynkową – mogą to być np. spółki produkujące żywność i środki czystości,
  • akcje spółek z innych sektorów niż wyżej wymienione – musisz jednak określić akceptowalny poziom ryzyka.

O dywersyfikacji portfela warto pomyśleć już na samym początku inwestowania. W ten sposób wyrobisz sobie dobry nawyk.

Emocje nie są najlepszym doradcą inwestora

Gdy kurs leci w dół, trudno o opanowanie. Właśnie w tym momencie można popełnić kolejny błąd – sprzedać posiadane akcje, generując tym samym stratę. Działanie pod wpływem emocji, czyli podejmowanie nieprzemyślanych decyzji, nie jest charakterystyczne wyłącznie dla początkujących inwestorów. Również doświadczonych uczestników rynku gubi działanie pod wpływem stresu i uczuć.

Jak uniknąć tego błędu? Najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie planu i następnie jego konsekwentna realizacja. Mając strategię, będziesz mniej podatny na impulsywne działanie – w pierwszej kolejności nowe informacje płynące z rynku zestawisz ze swoimi celami.

Lubisz spółkę, więc inwestujesz

Lista najczęstszych błędów inwestorów jest długa. Kolejnym z uwzględnionych na niej punktów jest zbytnie przywiązanie do spółki. Jeżeli lubisz daną firmę albo masz do niej sentyment, możesz łatwo zapomnieć, że jest ona tylko narzędziem do osiągnięcia celu – pomnożenia zainwestowanych środków. Niestety, w tej sytuacji najpewniej wyłączysz też swoją czujność. Inaczej mówiąc, możesz nie dostrzec sygnałów ostrzegających o tym, że czas sprzedać posiadane akcje.

Jak uniknąć tego błędu? Najprościej będzie omijać spółki, z którymi czujesz się emocjonalnie związany. Wówczas akcje takiej firmy po prostu nie trafią do Twojego portfela inwestycyjnego.

Materiał zewnętrzny

Zarządzanie zespołem – jak budować efektywną kulturę pracy w firmie

Redakcja top-newsy.pl

"Top-Newsy" to dynamiczna redakcja internetowa, która specjalizuje się w obszarach IT, biznesu, marketingu i finansów. Jej działalność koncentruje się na dostarczaniu czytelnikom najnowszych informacji, analiz rynkowych, praktycznych porad oraz ciekawostek związanych z szybko zmieniającym się światem technologii, przedsiębiorczości i finansów. Zespół redakcyjny "Top-Newsy" składa się z doświadczonych profesjonalistów z różnych branż, którzy śledzą najnowsze trendy i wydarzenia, aby dostarczać czytelnikom wartościowe treści i inspiracje. Ich celem jest nie tylko informowanie o najważniejszych wydarzeniach związanych z IT, biznesem, marketingiem i finansami, ale także wspieranie przedsiębiorców i specjalistów w podejmowaniu mądrych decyzji i osiąganiu sukcesów w dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?